KDYBY MOHL PROMLUVIT

KDYBY MOHL PROMLUVIT
Při našem pátrání v trávnicko–nadějské historii se občas opakujeme. V tomto případě jde opět o strom. Nikoliv ale o jasan, ale o buk. V našem případě by tento buk mohl vyprávět především o vzhledu okolní kulturní krajiny (přetvořené lidmi) v údolí pod hradem Milštejnem. Především o svém nejbližším okolí.
Obr. č. 1
Na obr. č. 1 se díváme na výřez fotografie z letadla, které kroužilo nad Trávníkem a Nadějí s oslavencem, jako dárek k jeho narozeninám. Buk, o kterém je řeč stojí na pasece nad tehdejším penzionem U Naděje. Je označený žlutou šipkou. Přežil řádění „tornáda v r. 2010.
Paseka obrostla desetiletými vysazenými a i náletovými stromy. Je přístupná z původní cesty po horním okraji lesa a pastviny. Byla a je velmi používanou turistickou cestou k Havraní skále nad Nadějí, místně pojmenovanou Křížek.
Obr. č. 2
Většina našich „historických“ objevů v okolí Trávníku vznikla náhodně. Autor článku po uvedené cestě šel nesčetněkrát, ale až nyní, koncem července si povšiml mohutného kmene kousek pod cestou (obr. č. 2). Na první pohled jde o velmi starý buk, který již je na „polovinu těla“ mrtvý, druhá polovina žije a přesahuje i nejvyšší stromy na původní pasece.
Obr. č. 3
Kmen, který zahlédnete z cesty je mohutný (obr. č. 3), z jedné třetiny již oloupaný až na suché dřevo, místy silně poškozený dřevokazy. Nepochybně je to strom „kmet“. Změřili jsme později obvod. Potvrdilo se, že jde o nejmohutnější kmen, námi dosud změřených buků v Trávníku. Má obvod ve výši našich ramen asi 4,7 metru. Převedeno: 4700mm. Pokud zohledníme silnou vrstvu odpadlé kůry, pak lze zaokrouhlit obvod kmene na 5 metrů. S tímto průměrem by se na internetu umístil mezi památné buky.
Jak je starý? Výpočtem podle dendrologického vzorce uvedeného v článku na internetu,odpovídá průměru 4700 mm věk asi 292 let. Připočteme-li opravu za „kůru“, pak 5000mm odpovídá věk asi 310 let. To je opravdu i na buk hodně. Náš buk se „narodil“ asi kolem r. 1711. Teprve za šest let se ve Vídni narodí Marie Terezie.
Obr. č. 4
Buk lesní je v Trávníku a Naději celkem běžný druh stromu v lese. Patří do skupiny stromů s tvrdým dřevem. Vzrostlé buky nalezneme nejvíce ve vyšších polohách trávnických kopců.
Po staletí se v minulosti těžil především pro výrobu dřevěného uhlí, které se používalo k výrobě skla a železa. Právě již v počátku osmnáctého století se toto dřevo stalo nedostatkovým, a i když se buk začal vysazovat, muselo se již tvrdé dřevo do skláren v severních Čechách dovážet z větší dálky. Tak nějak mohl vzniknout reliéf krajiny okolo našeho buku, zbyl tam. Je to asi ten buk u horní cesty, přímo nad komínem bývalé školy (obr. č. 4).
Obr. č.5
Objevení tak starého buku na trávnické stráni je zřejmě ojedinělé. (Zatím není konkurent.)
V článku Lipská magistrála s „motorestem“ jsme v nadsázce přisoudili okolí této cesty, v malém údolním amfiteátru, úlohu dobově vybaveného parkoviště formanských vozů tehdejších obchodníků. Vedl nás k tomu stávající vzhled okolí cesty.
Na obr. č. 5 je panorama tohoto údolí. I zde, na okraji horní cesty rostou starší buky a pod ní vytvářejí malý bukový háj. Stáří málo nad sto let. Jasany, které rostou přímo v historické cestě, jsou staré méně než sto let. Ostatní stromy v tomto údolí („parkovišti) jsou naši současníci většinou do padesáti let.
Tento odhad vede k představě, že původně, v době kdy Lipská cesta vedla za ostrohem v tomto údolí, sahala v této jeho části louka až do prostoru dnešního „zámečku“.
Administrátor
Trávnicko-Nadějského zpravodaje
27. červenec 2021
Zdroje
Buk – Wikipedie (wikipedia.org)
Velký Kluk | Určování stáří stromu (velkykluk.cz)
Letecké snímky z Naděje