Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lipskou cestou z Trávníku do Žitavy

article preview

Lipskou cestou z Trávníku do Žitavy.

S mapami cest, natož silnic, je to od středověku značně složité. Za nejstarší tištěnou mapu Čech je doposavad považována Klaudyánova mapa, vydaná roku 1518 mladoboleslavským lékařem a nakladatelem Mikulášem Klaudyánem. Mapa byla koncipována jako pomůcka pro poutníky cestující do Říma, proto je z praktických důvodů orientovaná  na jih. Na výřezu z mapy najdete Jablonné,  Grabštejn, někde v lese  nad Lipé je asi Milštejn. Z Lipé je vyznačený směr pouti na Mělník a na Prahu. Cesty žádné, jen směr na jih.

obr.-1-klaudianova-mapa-.jpg

Obr. č. 1 

Nejznámější již, podrobnou mapou Čech je mapa kartografa Jana Kryštofa Müllera, vydaná tiskem před r. 1720. Na obr. č. 2 je mapa kartografa Michaela Kauffera z r. 1720, kterou Kauffer vytvořil podle Müllerovy mapy. Na většině tehdejších starších map nebyly zakresleny cesty, ale byly podrobně zakresleny vodní toky, a podél potoků a řek i vesnice a města. To však neznamená, že tato sídla cesty nespojovaly, ale tehdejší technikou se obtížně zakreslovaly, i když tam jistě byly.
Výřez z Kaufferovy mapy je částí severních Čech mezi Českou Lípou a Lužickou Žitavou. Na mapě je již poměrně přesně zakreslena hustá síť tehdejších cest – stezek. Je i možné, že nejvýznamnější obchodní prašné cesty se nazývaly silnicemi.
Lepší silnice se začaly stavět až za Marie Terezie (+1780), v této části Čech silnici na mapě nenajdeme. Víme však, že silnice mezi Cvikovem, Trávníkem, Mařenicemi a Jablonným byla postavena až za více jak sto let později.

obr.-2-kauferova-mapa-smer.jpg

Obr. č. 2

Hlavní obchodní stezky jsou zde vyznačeny červeně. Vlevo je Stará pražská cesta
Alte Prager Straße,  vznikla někdy mezi 9. - 10. stoletím a vedla přes Mělník, Dubou, Jestřebí, Zahrádky, Lipé, (Haida –Bor až po r. 1757), Jiřetín (Georgenthal) , Rumburk, do německého Löbau, dále na Budyšin (Bautzen) a Drážďany. To je naše původní pražská silnice do Svoru a Cvikova, ale v severní části od Svoru (Röhrsdorf) vedla jinak. Vpravo je Žitavská cesta (Žitavská stezka) od Zhořelce (Görlizu), přes Žitavu, Jablonné, Bělou pod Bezdězem, Mladou Boleslav na Prahu. Nebudeme daleko od pravdy, pokud použijeme historický název, jsou to „mezinárodní“ Zemské stezky.

cesta-cv-tr.jpg
Obr. č. 3

Pro Cvikov, s  Trávníkem a Nadějí, je zajímavým zjištěním, že od středověku obchodní, velmi důležitá Lipská cesta (Leipaer Strasse), vedla podle ing. Jaroslava Panáčka, který zpracoval historickou kapitolu reprezentativní publikace 
 Cvikov město na úpatí Lužických hor,
 přes Trávník, Mařenice, Juliovku a Krompach do Žitavy. V Trávníku je od Cvikova a dále ukryta pod současnou asfaltkou. Tak, jak je tomu na obr. č. 3. Na obrázku je Obtisk Císařského katastru úseku cesty  před Trávníkem. Číslem 2 je označen les před Zámečkem. Ještě před vybudováním silnice, ale již asi s rozvětvením na dvě protisměrné cesty po pravé straně skalnatého pískovcového ostrohu, na kterém dnes stojí

obr.-4--obtisk-cesta-1846.jpg

Obr. č. 4 


secesní vila. Na obr. č. 4, jak jsme psali minule o obtisku se změnami z různého časového období, je pod půdorysem vily zatím jen parcela příští silnice. Můžeme se i domnívat, že obě cesty vpravo vznikly jako objízdné, před vybudováním silnice, ta levá při silnici je v terénu patrná ještě dnes.

travnik-1952.jpg

Na letecké fotografii z r. 1952 je vidět parcela původního pole ve tvaru jaký mělo před sto lety a asi i dříve. Meze jsou zbytky náhradních cest původní Lipské cesty asi ještě před zprovozněním silnice. Je možné, že obě cesty sloužily v protisměrném provozu.
Původní cesta již nestačila asi potřebám obchodního provozu a také častým pohybům vojsk Rakousko-Uherského mocnářství, zejména na hranicích s Pruskem.
Proto se po určitou dobu používalo možné provizorium. Součástí tehdejších armád byla již i těžká vojenská technika- dělostřelectvo. Proto také vzrostla potřeba nových silnic.

Kudy vedla v Trávníku Lipská cesta? Bude téma příštího článku.

Administrátor
Trávnicko-Nadějského zpravodaje
30. dubna 2021


Zdroje:
Cvikov město na úpatí Lužických hor
Zemská stezka – Wikipedie (wikipedia.org)
Historické cesty v českých zemích
Stará pražská cesta – Wikipedie (wikipedia.org)
Jiřetín pod Jedlovou – Wikipedie (wikipedia.org)
P. Mauritius Vogt | | A2 – neklid na kulturní frontě (advojka.cz)
Mapový portál - Müllerova mapa Čech (vugtk.cz)
Mikuláš Klaudyán – Wikipedie (wikipedia.org)
Archiv (cuzk.cz)
Oldmaps - Staré mapy (geolab.cz)
Stabilní katastr – Wikipedie (wikipedia.org)
Archiv trávnických badatelů